Bölüm Başkanı

Sevgili Öğrenciler,

Sizler ülkemizin geleceğisiniz ve bizim için çok değerlisiniz. Dolayısıyla bizim amacımız sizleri güçlü bir analiz kabiliyeti ile hızla değişen dünya ekonomisini ve Türkiye ekonomisini anlayabilecek, yorumlayabilecek, iç örgüsü karmaşık olayların sağlıklı bir çözüme kavuşturulmasını mümkün kılacak bir bakış açısı kazandırarak mezun etmektir.

Yıldız Teknik Üniversitesi yüz yıldan fazla geçmişi ile ülkemizin en önde gelen üniversitelerinden olup, İktisat bölümü ise üniversitemizin en köklü bölümlerindendir. Yıldız İktisat bölümümüzdeki eğitim ve öğretim:

  • Ülkemizdeki ve dünyadaki ekonomik, politik, toplumsal, teknolojik ve organizasyonel gelişmeleri daha kolay anlamanızı ve kendinizi buna ayarlamamızı sağlayacak niteliktedir,
  • Rekabetçi piyasalarda çalışacaklar için kaliteli bir altyapı verir,
  • Ekonomik problemlerin matematiksel modellemesini kurup çözüme kavuşturabilecek ve projeler üretmeye yatkın mezunlar yetiştirir,
  • Öğrencilere İktisat’ın tüm yönleriyle tanıtılmasından dolayı farklı uzmanlık alanlarında kendini yetiştirme imkânı verir,
  • Akademik gerekliliklerin, piyasaların ihtiyaçlarının ve dijital küresel ve yerel ekonomileri göz önünde bulundurarak, yüksek standartlarda, esnek ve dinamik bir müfredat uygular.

Bunun yanı sıra fakültemizde bulunan diğer bölümlerden ders alınmasına imkân vererek, öğrencilerimizin kendilerini geliştirmek istedikleri alanlarda bilgi ve birikime ulaşmasına olanak sağlamaktayız. Ayrıca bölümümüzün Erasmus faaliyetleri kapsamında her yıl çok sayıda öğrencimiz bir ya da iki dönemini Avrupadaki üniversitelerde geçirerek tamamlama imkanı bulmaktadır.

Uyguladığımız eğitim anlayışı sadece ders vermeyi kapsamamaktadır. Öğrencilerimizle mezunlarımızı buluşturarak çalışabilecekleri iş kolları hakkında fikir sahibi olmalarını desteklemekteyiz. Yıl içerisinde düzenlediğimiz çeşitli etkinlikler ile çeşitli alanlardan saygın insanlarla öğrencilerimizi bir araya getirerek bilgi ve tecrübe aktarımı yapılmasını sağlıyoruz.

İktisat Bölüm Başkanı

Prof. Dr. Fazıl KAYIKÇI